ul. Bernardynska  2          14 627 85 41

ul. Goldhammera 10        14 626 26 91  

stomatolog telefon dentysta tarnów logo

ul. Goldhammera 10

tel. 14 626 26 91

Zapisz się już dziś !

Implanty zębowe - VitaDent Tarnów

Leczenie implantologiczne – krok po kroku

Krok 1

Zabiegi z zakresu implantologii wykonuje lek. dent. Michał Górnicki.

Konsultacja

 

Pierwsza wizyta to spotkanie z lekarzem implantologiem. Celem tej wizyty jest uzyskanie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, z uwzględnieniem przebytych i obecnych chorób, przyjmowanych leków oraz nałogów (alkohol, palenie tytoniu).

 

Badanie lekarskie

 

Następnie lekarz przystępuje do planowania leczenia, gdzie analizuje warunki kostne, czyli, czy ilość kości pozwala na wprowadzenie implantu, a także ocenia tkanki miękkie, zęby, przyzębie – dziąsła, pozycje zębów oraz obszary.

 

Diagnostyka

 

Kolejny krok to wykonanie podstawowego zdjęcia panoramicznego – pantomgramu. Zdjęcie to obrazuję warunki, jakie posiada pacjent do przeprowadzenie zabiegu implantacji, a więc gdzie, ile i jakie implanty zostaną umieszczone u pacjenta. Niestety sam pantomogram nie pokazuje nam przekroju kości, czyli jej szerokości, a co za tym idzie pozostawia pewną niewiadomą dla lekarza.

Dlatego, aby móc zapewnić pacjentowi 100% poprawnie wykonanego zabiegu wykonujemy tomografię komputerową 3D. To interaktywne oprogramowanie komputerowe pozwala na tworzenie trójwymiarowych wizualizacji.

Takie badanie praktycznie w pełni zabezpiecza pacjenta i lekarza przed niepowodzeniem zabiegu. Dzięki tej wizualizacji lekarz może zaplanować w odpowiednio stworzonych programach komputerowych cały zabieg wirtualnie, a następnie z bardzo dużą dokładnością wykonać pacjentowi w realnych warunkach. Dzięki dokładnym wymiarom możemy dokładnie określić jaki długi i szeroki implant umieścimy u pacjenta, aby nie uszkodzić przebiegających gałęzi nerwów czy zatok szczękowych

Dzięki tomografii komputerowej lekarz z powodzeniem przeprowadzi nawet najbardziej skomplikowany zabieg. W gabinecie Vita-Dent istnieje możliwość wykonania na miejscu wszystkich zdjęć panoramicznych a także tomografii komputerowej.

Na tej wizycie lekarz przekuje pacjentowi dokładny plan leczenia, koszty jakie poniesie względem wykonanego zabiegu oraz wyjaśni wszystkie wątpliwości pacjenta dotyczące zaplanowanego leczenia implantologicznego.

implanty

Michał Górnicki, lek. dent, MSc.

 

lekarz dentysta, implantolog, Master of Science Oral Surgery/Implantology, Fellow ICOI, Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (2003r.)

 

Międzynarodowe wykształcenie i umiejętności implantologiczne zdobywałem podczas trzy letnich studiów na Uniwersytecie Dunajskim w Krems an der Donau (Austria). W czerwcu 2016 r. przed międzynarodową komisją ekspertów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii złożyłem teoretyczny i praktyczny egzamin uzyskując wynik bardzo dobry z wyróżnieniem.

Skuteczna obrona pracy Masterthesis „ Implant supported rehabilitation of the totally edentulous maxilla” zaowocowały uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu naukowego Master of Science Oral Surgery/Implantology.

 

W ramach ustawicznego dokształcania w ramach Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego w 2013 roku ukończyłem Curriculum Implantologiczne uzyskując wyróżnienie za najlepiej zdany egzamin praktyczny, a w 2017 roku złożyłem egzamin Międzynarodowej Umiejętności Implantologicznej uzyskując tytuł Fellow ICOI.  

 

Dbając o najwyższą jakość usług oferowanych moim pacjentom stale podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe poprzez czynne uczestnictwo wielu konferencjach, praktycznych szkoleniach krajowych i zagranicznych, m.in.:

  •  

  • Oral and Maxillofacial Surgery Department of  Medical, University Clinic in Salzburg  (2000), Prim. Univ. Doz. Dr. Christian Krenkel

  • Private Implantology Clinic in Dusseldorf, St. Vinzenz - Hospital Clinic (2011), Dr. med. dent. Christoph T. Sliwowski

  • Hands-On-Workshop  (2012) in Zimmer Institute Winterthur (Switzerland)  

  • Continuum Implantology Program (2015) in Duda Implantology Clinic (Katowice)

  • Residency course “All-on-4/ Immediate loading” (2017 in MALOCLINIC Lisbone (Portugal)

 

Specjalizuję się w rekonstrukcjach implantoprotetycznych pojedynczych braków jak i całkowitego bezzębia z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań bazujących na technologii cyfrowego planowania i frezowania CAD/CAM.

 

W marcu 2017 r. miałem zaszczyt przebywać na rezydenturze w centrum kształcenia specjalistów z zakresu implantologii i rehabilitacji stomatologicznej MALO CLINIC w Lizbonie, gdzie pod okiem wybitnego specjalisty dra Paulo Malo miałem okazję poznać i wykonać rehabilitację bezzębnych pacjentów metodą „All-on-4”. Metoda ta pozwala na odbudowę pełnego uzębienia podczas jednego zabiegu z jednoczasowym wykonaniem uzupełnienia tymczasowego, pozwalającego na normalne funkcjonowanie w życiu prywatnym zaraz po zabiegu.

 

Ostatnie 10 lat zdobywania międzynarodowych doświadczeń sprawiło, że implantologia stomatologiczna to dzisiaj nie tylko mój zawód. To moje życie i pasja, która przynosi mi ogromną satysfakcję, kiedy mogę spełnić marzenie o wspaniałym uśmiechu.

 

Serdecznie zapraszam na konsultację implantologiczną.

Michal Gornicki

Kursy i szkolenia

protezy_tarnow

Krok 2

Zabieg - wszczepienie implantu

 

W trakcie tego etapu umieszczany jest implant lub kilka implantów w określonej pozycji w kości. Zabieg ten wykonuje się za pomocą mało urazowej techniki chirurgicznej do czego służy w naszej klinice nowoczesny system ultradzwiękowy piezosurgery.

Jeśli implant umieszczamy w miejscu usuniętego już wcześniej zęba jest to implantacja zwykła. Natomiast, jeśli mamy złamany lub zepsuty ząb, który musimy usunąć, najlepszym rozwiązaniem jest implantacja natychmiastowa, czyli umieszczenie implantu podczas tego samego zabiegu w miejscu usuniętego korzenia. Pozwala to zmniejszyć ilość zabiegów dla pacjenta oraz wykorzystać naturalny potencjał zębodołu po ekstrakcji do zagojenia rany na szybsze zrośnięcie się implantu.

Dziąsło jest zaszyte, po 7 – 14 dniach następuję zdjęcie szwów.

 

Czy to boli?

 

Nie, zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowy i trwa około 0,5 godziny, w zależności od liczby wstawianych implantów.

Krok 3

Etap gojenia

 

Bezpośrednio po wszczepieniu implantu rozpoczyna się proces zwany osteointegracją, czyli gojenie się tkanki kostnej wokół implantu. Implant powinien uzyskać wstępną stabilizację w kości lecz dla jej dalszego podniesienia zamyka się go pod dziąsłem na kilka do kilkunaście tygodni w zależności od ilości i jakości otaczającej go tkanki kostnej.

Czas gojenia, w przypadku implantów Osseospeed firmy Astra Tech wynosi od 1,5-3 miesięcy. Natomiast okres gojenia się implantów szwajcarskiej firmy Staumann z hydroskopijną powierzchnią SLActive wynosi nawet 4 tygodnie.

 

Czas oczekiwania na zespolenie – czy chodzimy bez zęba?

 

Pacjent nigdy się nie opuszcza gabinetu z widocznym brakiem zęba, do zakończenia procesu osteointegracji pacjent otrzymuje dotychczasowe uzupełnienie protetyczne,  to pozwala na normalne funkcjonowanie  i zapewnia psychiczny komfort. Podobnie postępuje się przy utracie bocznych zębów.

Krok 4

Odsłonięcie implantu

 

Gdy upłynie ustalony wcześniej czas przeznaczony na gojenie następuję odsłonięcie implantu. Lekarz nacina błonę śluzową położoną bezpośrednio nad wszczepem i wkręca w implant tak zwaną śrubę gojącą.

Śruba gojąca odpowiada za wygojenie się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu, a także modeluje kształt dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Dzięki temu uzyskujemy efekt zbliżony do naturalnych warunków.

Po około 2 tygodniach przystępujemy do ostatniego etapu – wykonania pracy protetycznej na implantach.

Krok 5

Etap protetyczny

 

Podczas tego etapu wykonuje się koronę, most lub protezę przymocowaną do implantu . Przy standardowej procedurze etap ten wykonywany jest na 3-4 wizytach i zajmuje 2-3 tygodnie.

Obecnie nasza klinika wyposażona jest w system komputerowy Cerec 3D, dzięki temu możliwe jest skrócenie tego etapu do jednej dłuższej wizyty, ewentualnie przy odbudowie wielu zębów do dwóch wizyt.

Nowa wykonana korona, idealnie imituje prawdziwy ząb i  jest przytwierdzana na stałe do łącznika.